Co je to Treibball?

Treibball je poměrně nový sport. Byl založený Holanďanem žijícím v Německu Janem Nijboerem původně jako zábava pro jeho ovčácké psy, když zrovna neměli práci. 

Úkolem psa je přemístit určitý počet míčů uspořádaných do trojúhelníku do branky na čas, přičemž chyby ve spolupráci psa a psovoda jsou penalizovány. Například pomoc rukou či nohou, opuštění brankoviště a podobně. Výsledné pořadí se vyhodnocuje podle dosaženého času a penalizace (trestných sekund).

Obtížnost je dána soutěžní kategorií. V současné době máme v ČR jednu přípravnou a 3 soutěžní třídy a 2 velikostní kategorie. Soutěžit mohou začátečníci s jedním míčem a odměňováním psa i „profíci“, kteří mají za úkol dopravit do brány 8 míčů na vzdálenost 20 m.

V ČR se Treibball objevil poprvé v dubnu 2010 na semináři v Českých Budějovicích, poté proběhlo pár dalších seminářů a aktivita jakoby usnula. Ke vzkříšení došlo na podzim 2012, kdy se konal první kurz v Herolticích u Tišnova. Později se přidali další a dnes se Treibball trénuje na několika místech v republice (viz Treninková centra).

Pro koho je vhodný

I když byl původně Treibball vymyšlený jako náhrada za pasení ovcí pro borderky a jiná ovčácká plemena, je vhodný pro VŠECHNY psy bez rozdílu velikosti, věku či rasy. Na rozdíl od agility, frisbee a podobných sportů není tak náročný na pohybový aparát a proto se mu mohou věnovat i starší psy, štěňata či psy se zdravotními potížemi (dysplazie a podobně).

I ze strany psovoda se jedná o sport nenáročný na fyzickou zdatnost. Je jedno jestli jste dítě nebo senior, treibballu se může věnovat každý. Z toho vyplývá, že je tedy vhodný pro všechny kdo se chtějí se svým psem zabavit a trávit společné chvíle.